هنوز روسیه آلمان فوتبال جام کنفدراسیون ها

هنوز: روسیه آلمان فوتبال جام کنفدراسیون ها روسیه Football rosiyeh سوکر

در شرایطی که مسوولان بنیاد مسکن ادعا می‌کنند ۹۹ درصد واجدین دریافت کانکس تعیین وظیفه شده‌اند، انتشار تصاویری در اینترنت حاکی از چادرنشینی بعضی هموطنان زلزله‌زده

پول یا کانکس؟

پول یا کانکس؟

عبارات مهم : زلزله

در شرایطی که مسوولان بنیاد مسکن ادعا می کنند ۹۹ درصد واجدین دریافت کانکس تعیین وظیفه شده است اند، انتشار تصاویری در اینترنت حاکی از چادرنشینی بعضی هموطنان زلزله زده کرمانشاه دارد.

به گزارش ایسنا، بنا به گفته ی مسوولان، تقریبا ۹۹ درصد از ۱۴ هزار خانوار واجد دریافت کانکس در کرمانشاه، کانکس های خود را دریافت کرده اند و افراد باقی مانده در چادرها که تصاویرشان در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … دست به دست می شود عمدتا کسانی هستند که به جای کانکس، پول اسکان موقت و دائم را گرفته اند. تعداد اندکی هم جزو یک درصدی هستند که هنوز کانکس دریافت نکرده اند.

پول یا کانکس؟

قرار بود آخر دی ماه با اسکان موقت کامل زلزله زدگان استان کرمانشاه همراه شود، ولی ظاهرا هنوز معدود افرادی زیر چادر در سرمای شدید به سر می برند که سوژه هایی جهت اینترنت محسوب می شوند.

انگشت گذاشتن روی احساسات جامعه

مرگ سارینا دختر فرزند سرپل ذهابی در روز ۲۸ دی ماه که ابتدا در اینترنت عنوان شد بر اثر سرمای شدید جان باخته و سپس از سوی رییس بیمارستان، فوت او بر اثر عفونت و سهل انگاری والدین عنوان شد، با قلیان احساسات عمومی همراه بود. بعد از آن نماینده اورامانات بیان کرد که شب گذشته چند نفر در مناطق زلزله زده کرمانشاه به علت سرمازدگی فوت کردند؛ ادعایی که رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمانشاه آن را رد و از اصحاب رسانه و فعالان اینترنت در خواست کرد از دامن زدن به اخبار ناصحیح به نقل از منابع غیرمعتبر خودداری کنند.

در شرایطی که مسوولان بنیاد مسکن ادعا می‌کنند ۹۹ درصد واجدین دریافت کانکس تعیین وظیفه شده‌اند، انتشار تصاویری در اینترنت حاکی از چادرنشینی بعضی هموطنان زلزله‌زده

اما بنا به گفته ی مسوولان بنیاد مسکن، در زلزله کرمانشاه حدود ۱۰۰ هزار واحد خسارت دیدند که بیش از ۴۰ هزار واحد تخریب شده است یا باید تخریب شوند. حدود ۶۰ هزار واحد نیز خسارت دیده و نیاز به تعمیر دارند. به طور دقیق ۲۱ هزار و ۲۰۰ واحد احداثی نوع ۱ هستند؛ به این معنی که این واحدها به طور کامل تخریب شده است اند. ۲۰ هزار واحد دیگر احداثی نوع ۲ هستند؛ یعنی اگرچه مدت کوتاهی می توان در این واحدها مستقر شد، ولی در نهایت به علت شدت صدمات باید بطور کامل تخریب شده است و مجددا ساخته شوند.

فقیهی – معاون بازسازی بنیاد مسکن کرمانشاه – می گوید هم اکنون ۲۱ هزار نفر واجد دریافت کانکس هستند ولی جودی – مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن – اعتقاد است که در شرایط اضطراری فعلی ۱۸ هزار واحد مشمول دریافت کانکس می شوند که ۱۴ هزار خانوار کانکس و ۴۰۰۰ خانوار نیز وجه بلاعوض دریافت کرده اند.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن راجع به تصویر های انتشار یافته در اینترنت که خانواده هایی را زیر چادر نشان می دهد به ایسنا گفت: این افراد عموما کسانی هستند که منزل ارزش تعمیری بوده و حتی بعد از بازسازی، به علت بعد لرزه ها از استقرار در منزل ها دلواپس هستند. ما حدود ۱۰۰ هزار واحد خسارت دیده داریم که اگر قرار باشد همه از بعد لرزه ها بترسند باید به همین تعداد کانکس بدهیم؛ در حالی که بعد از بررسی های کارشناسی و ارزیابی های دقیق به ۸۲ هزار نفر از این تعداد تسهیلات و کمک بلاعوض جهت بازسازی، نوسازی و اسکان موقت داده شده است و طبیعتا این افراد واجد دریافت کانکس نیستند. کسانی که منزل هایشان به طور کامل تخریب شده است بود و در شرایط فعلی نیازمند دریافت کانکس تشخیص داده شدند ۱۸ هزار نفر بودند که ۱۴ هزار کانکس به وسیله بنیاد مسکن و خیرین به آنها تحویل شده است و ۴۰۰۰ نفر هم ترجیح داده اند به جای کانکس مبلغ ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت کنند. ممکن است از این تعداد هم کسانی در چادر زندگی کنند ولی دیگر مشمول دریافت کانکس نیستند.

پول یا کانکس؟

مجید جودی افزود: ممکن است معدود افراد واجد شرایطی هم وجود داشته باشند که هنوز کانکس نگرفته اند و هم اکنون در چادر زندگی می کنند که تلاش می کنیم به زودی وظیفه این افراد هم مشخص شود.

دپوی کانکس نداریم

در شرایطی که مسوولان بنیاد مسکن ادعا می‌کنند ۹۹ درصد واجدین دریافت کانکس تعیین وظیفه شده‌اند، انتشار تصاویری در اینترنت حاکی از چادرنشینی بعضی هموطنان زلزله‌زده

فرهاد فقیهی ـ معاون بازسازی بنیاد مسکن استان کرمانشاه ـ نیز در مورد فیلم های انتشار یافته از دپوی کانکس در انبارهای بنیاد مسکن در مناطق زلزله زده می گوید: دپوی کانکس نداریم و کانکس های آماده تحویل هستند و به خانواری که واحد احداثی نوع ۱ داشته باشد کانکس تعلق می گیرد، ولی به مابقی واحدها کانکس تحویل نمی شود.

رییس بنیاد مسکن: ادعاها با مصادیق عنوان شود

در این رابطه علیرضا تابش – رییس بنیاد مسکن – هم با بیان این که به کل افراد واجد شرایط کانکس می دهیم، از کسانی که عنوان می کنند بعضی خانواده ها با وجود استحقاق دریافت کانکس هنوز در چاد زندگی می کنند خواست تا مصادیق خود را در این باره ارایه کنند.

پول یا کانکس؟

او راجع به تعداد کانکس ها و اینکه گلایه هایی از سوی نمایندگان کرمانشاه مبنی بر اینکه تعداد کانکسها کافی نیست، مطرح می شود گفت: مساله کانکس همواره مورد بحث رسانه ها هست. بر اساس آمار، تعداد منزل های تخریب شده است معلوم است و ما به ساکنان منزل هایی که خراب شده است اند کانکس می دهیم.

وی افزود: برآوردی که در روستاها داشتیم به همان تعداد به وسیله سپاه کانکس ساخته و راه اندازی شد. در شهر هم به وسیله ارتش قراردادی بستیم که تمام کانکسها ساخته و راه اندازی شد. تعدادی هم خودمان ساختیم که در مجموع حدود ۱۲ هزار کانکس راه اندازی شده است هست. البته اینها منهای تعدادی است که خیرین راه اندازی کردند که احتمالا ۲ تا ۳ هزار واحد هست. اگر افرادی هم از قلم افتاده باشند ما کانکس آماده در منطقه سرپل ذهاب داریم که همین الان می توانیم تحویل دهیم؛ بعد هیچ جای نگرانی راجع به ساخت و راه اندازی کانکس نداریم.

با همه این تفاصیل، آن چه در حال حاضر اهمیت دارد سرمای بیش از حد مناطق زلزله زده کرمانشاه است که نمی توان با اتکا به آمار و ارقام، استحقاق یا عدم استحقاق دریافت کانکس را نادیده گرفت؛ بنابراین باید جهت اصلاح شرایط خانواده ها و تامین وسایل گرمایشی به وسیله مسوولان و مردم چاره اندیشی شود. از سوی دیگر هموطنان عزیز کرمانشاهی که منزل های خود را بازسازی کرده اند اگر با اخذ تاییدیه از مهندسان ناظر شرکت نظام مهندسی، ایمن سازی را در دستور کار قرار داده باشند نباید از بعد لرزه ها دلواپس باشند؛ آیا که به گفته ی کارشناسان، در هیچ حالتی، بعد لرزه ها شدیدتر از زلزله ی مهم نخواهد بود.

واژه های کلیدی: زلزله | دریافت | بازسازی | کرمانشاه | کرمانشاه | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz