هنوز روسیه آلمان فوتبال جام کنفدراسیون ها

هنوز: روسیه آلمان فوتبال جام کنفدراسیون ها روسیه Football rosiyeh سوکر

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رونمایی از پشت پرده موسسات غیرمجاز

در حالی بیش از ۱۳ سال از شروع برنامه ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز می گذرد که هنوز اسامی بسیاری از بنیانگذاران این نهادهای مالی فاقد مجوز از سوی مقام

رونمایی از پشت پرده موسسات غیرمجاز

رونمایی از پشت پرده موسسات غیرمجاز

عبارات مهم : صندوق

موسسات غیرمجاز در دوره ای بیش از 25 درصد از نقدینگی کشور را در اختیار داشتند

در حالی بیش از ۱۳ سال از شروع برنامه ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز می گذرد که هنوز اسامی بسیاری از بنیانگذاران این نهادهای مالی فاقد مجوز از سوی مقامات مسئول و نهادهای نظارتی معرفی نشده است .

رونمایی از پشت پرده موسسات غیرمجاز

در شرایطی که چند سالی است فضای اقتصادی و اجتماعی کشور عزیزمان ایران تحت تاثیر بدهی های کلان موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز قرار گرفته است ، بررسی ها نشان می دهد هنوز عاملان مهم ایجاد این بحران جهت افکار عمومی ناشناخته اند.

این موسسات که زمانی بیش از 25 درصد از نقدینگی کشور را در اختیار داشتند، با وعده پرداخت سودهای بالاتر از سود بانکی و همچنینی پرداخت تسهیلات به شرط افتتاح و بلوکه کردن سپرده ، سپرده های فراوانی را از آن خود کرده بودند .

در حالی بیش از ۱۳ سال از شروع برنامه ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز می گذرد که هنوز اسامی بسیاری از بنیانگذاران این نهادهای مالی فاقد مجوز از سوی مقام

بانک مرکزی در سال 1394 برنامه خود جهت ساماندهی این موسسات و شمول قوانین پولی کشور در دستور کار قرار داده شد ولی بحرانی شدن اوضاع بعضی از این موسسات کار را به حضور خیابانی سپرده گذاران ، برابر مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و دیگر دفاتر مرکزی نهادها و دیگر موسسات کشید.

موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز در سه قالب مهم و چندین قالب فرعی فعالیت خود را شروع کردند.

این موسسات در قالب تعاونی های اعتبار، موسسات قرض الحسنه ، صرافی ها، لیزینگ و … فعالیت می کنند ولی بدون مجوز بودن این موسسات به چه معناست ؟

رونمایی از پشت پرده موسسات غیرمجاز

شاید تکیه بر عبارت موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز این ذهنیت را جهت شنونده ایجاد نماید که این موسسات بدون هیچ نظارت مشخصی در سراسر کشور سر برآورده اند این در حالی است که این موسسات در هر قالب ، با مجوز ادارات، شرکت ها و نهادهای گوناگون فعالیت می کردند ولی در سال 1383 بعد از تصویب قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی ، تمامی این نهادها مکلف به اخذ مجوز از بانک مرکزی شدند . غیرمجاز بودن این موسسات بدان معناست که از سال 1383 به بعد موسسات مالی مذکور نسبت به دریافت مجوز از بانک مرکزی اقدام نکرده اند.

تعاونی های اعتبار آزاد

بر اساس آخرین اطلاعات موجود 2489 تعاونی اعتبار در کشور عزیزمان ایران شناسایی شده است است . از این تعداد 1889 تعاونی غیر فعال تشخیص داده شده است و در حال تسویه هستند . 257 تعاونی اعتبار دارای مجوز و 343 تعاونی اعتبار در شرف ساماندهی هستند . در شرایط کنونی بسیاری از پرسشها موجود در این فضا ناشی از فعالیت خارج از قانون تعاونی های اعتبار مذکور است . از 6 تعاونی درگیر بحران در کشور عزیزمان ایران ، 5 تعاونی در حال ساماندهی در استان خراسان ثبت شده است اند . تعاونی اعتبار میزان که در سال 1379 با مجوز وزارت تعاون جهت ارائه خدمت به کارکنان و بازنشستگان دادگستری خراسان شروع به کار کرد، با بحرانی جدی روبرو شد . بعد از انحلال این موسسه در سال 1394 بانک مرکزی بر آن شد که مدیریت دارایی ها و بدهی های تعاونی مزبور به بانک صادرات واگذار کند. هر چند کلیه سپرده گذاران این تعاونی تعیین وظیفه شدند ولی اعتماد عمومی سپرده گذاران در این حوزه از میان رفت .

در حالی بیش از ۱۳ سال از شروع برنامه ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز می گذرد که هنوز اسامی بسیاری از بنیانگذاران این نهادهای مالی فاقد مجوز از سوی مقام

تعاونی اعتبار ثامن الحجج نیز که در سال 1380 با ماهیت صنفی در شهرستان سبزوار از وزارت تعاون مجوز فعالیت گرفت نیز در حال ساماندهی هست. این تعاونی اعتبار هنوز 26 شعبه منحل نشده دارد و از فعالیت بیش از 90 درصد از شعب آن جلوگیری شده است هست. این موسسه 481 شعبه در سراسر کشور داشت و قادر نیست نسبت به بازپرداخت 128 هزار میلیارد ریال سپرده جذب شده است در وقت شروع بحران اقدام کند .

تعاونی اعتبار افضل توس در سال 1378 در اداره ثبت شرکت های خراسان رضوی به ثبت رسید . این موسسه با 217 شعبه بر آن بود به جامعه نشانه خود یعنی خانواده معظم شهدا و ایثارگران خدمت رسانی کند ولی عدم تامین سرمایه اولیه و پرسشها فروش سهام در آخرین روزهای بهمن سال 1391 منجر به انعقاد تفاهمنامه با دو نهاد فرشتگان و فردوسی شد تا موسسه ای به نام آرزوی بزرگ متولد شود . بانک آینده در شرایط کنونی در حال مدیریت دارایی ها و بدهی های این تعاونی است و تعیین وظیفه بخشی از سپرده ها انجام شده است است.

رونمایی از پشت پرده موسسات غیرمجاز

مدیران این تعاونی در تعقیب کیفری هستند و گزارشی از اوضاع و هویت آنها منتشر نشده ولی بعضی خبرها دال بر حضور آنها در زندان است.

داستان تعاونی اعتبار وحدت ولی داستان پیچیده تری است . این تعاونی در سال 1376 نزد اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان، مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت رسید . این تعاونی در همان سال از وزارت تعاون وقت تقاضای اخذ مجوز کرد و فعالیتش را با 60 عضو اولیه شروع کرد ولی با اینکه 145 شعبه در کشور دارد ، حوزه فعالیت و عنوان آن و جامعه هدفش روشن و براق نیست .

مرکز پژوهشهای مجلس تاکید کرده است : به دليل عدم تأييد منشا وجوه اين مؤسسه در ادغام با مؤسسه آرزوی بزرگ و تخلفات مديران و غيره (از ادغام) از بین بردن شد. سوءفعاليت و سوءاستفاده از عنوان مجعول مؤسسه اعتباری آرزوی بزرگ بر سر درب آن نیز توصیه ابهامی دیگر هست. پیش تر بانک مرکزی يشنهاد ادغام اين تعاونی با 7 تعاونی ديگردر قالب مؤسسه اعتباری فردوسی که به دليل عدم توانايی تأمين سرمايه مقرر شد با تعاونی فرشتگان و افضل توس مؤسسه اعتباری آرزوی بزرگ را تشكيل دهد. در ادامه مجدداً به دليل تخلفات متعدد اين تعاونی از اين مجموعه از بین بردن شد.در عین حال اقامه دعوی به وسیله بانک مرکزی عليه اين تعاونی صورت گرفت و این بانک اعلام کرد استفاده از تابلوهای مؤسسه آرزوی بزرگ غیر مجاز است از این رو مكاتباتی با نهادهای امنيتی، انتظامی و قضايی جهت جلوگيری از فعاليت اين تعاونی انجام شد . این شکایت در حال پیگیری است و مدیریت دارایی ها و بدهی ان با موسسه ملل است .

تعاونی اعتبار البرز ایرانیان نیز ابتدا تحت نام شرکت تعاونی اعتبار امیر المومنین در سال 1378 در شهرستان کیاشهر گیلان به ثبت رسید ولی با وجود 50 شعبه جامعه نشانه خدمت رسانی آن مشخص نیست. براساس مصوبات ستاد ساماندهی مؤسسات پولی غيربانكی کليه حساب ها، عمليات و شعب آن در سال 1390 با مؤسسه مالی اعتباری فردوسی تجميع شد که هيئت اجرايی تعاونی البرزایرانيان علی رغم توافقنامه از همكاری با آن مؤسسه استنكاف کرد.

عليرغم اعلام انحلال آن به وسیله اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان املش درسال1392 ،اداره کل تعاون وصورتجلسات مجمع عمومی فوق العاده در همان سال، با سوءاستفاده از تابلوی مجموعه فردوسی و سپس مؤسسه آرزوی بزرگ به فعاليت خود ادامه و به افزايش تعداد شعب خود واخذ سپرده غيرقانونی درحجم گسترده اقدام کرد.مدیریت بدهی ها و دارایی ها بر عهده بانک تجارت است.

تعاونی اعتبار فرشتگان ر سال 1377 تحت عنوان شرکت تعاونی اعتبار شهید هاشمی مشهد تاسیس شد ولی سپس با اعلام دامنه فعالیت فرا استانی نام آن به فرشتگان عوض کردن کرد . این موسسه با 212 شعبه در سراسر کشور با پرداخت سودهای غیر متعارف به انواع سپرده ها اقدام کرد و اعضای هیات مدیره و مدیرعامل آن فاقد صلاحیت تشخیص داده شده است اند .

جنجال بر سر این موسسه از آنجا شروع شد که در آخرهای سال 1389 جزء 14 مؤسسه مالی و اعتباری مورد تأييد بانک مرکزی قرار داده شد و تحت نظارت بانک مرکزی به فعاليت خود ادامه داد. – با هماهنگی بانک مرکزی 4 تعاونی اعتباری اميد مشهد، فرزان بيرجند، اشتياق سبزوار و رويان اسفراين را در خود ادغام نمود. بانک مرکزی در فروردين ماه 1391 مؤسسه مالی و اعتباری فرشتگان را فاقد مجوز فعاليت از بانک مرکزی اعلام کرد و تا وقت ساماندهی اجازه فعاليت به آن داده شد.

در اسفندماه 1391 ،بانک مرکزی دو مؤسسه فردوسی و فرشتگان را در مؤسسه اعتباری آرزوی بزرگ ادغام نموداما حتی اگر به سایت موسسه آرزوی بزرگ مراجعه کنید با صفحات خالی در بخش های معرفی موسسه مواجه شده است و کسی تلفن درج شده است در این سایت را پاسخ نمی دهد. در سال 1395 مجوز نهايی فعاليت تحت مؤسسه اعتباری کاسپين ازسوی بانک صادر شد.

پايان شهريورماه 1395 تعهد اعضا در انتقال کليه دارايی و بدهی ها به مؤسسه کاسپين و قصورهيئت مديره وقت در مهلت مقرر و عزل و تعقيب قانونی متخلفين و تغيير مديرعامل و اعضاهيئت مديره در اردیبهشت ماه 1396 در پی داشت.

در ارديبهشت و تيرماه امسال مجوز فعاليت 80 شعبه مؤسسه کاسپين دارای مجوز صادر شد و بعد از تأمين نقدينگی به وسیله بانک مرکزی از طريق تخصيص خط اعتباری در قبال ترهين دارايی های شناسايی شده است بيش از 80 درصد سپرده گذاران تعاونی غيرمجاز فرشتگان تعيين تكليف گرديد.

موسسات قرض الحسنه

سال 1357 حدود 200 شعبه موسسه قرض الحسنه در کشور عزیزمان ایران فعالیت می کردند ولی تعداد این موسسات بعد از یک دهه به 3 هزار موسسه زیاد کردن یافت . بر اساس آخرین اعلام صورت گرفته از مجموع 3525 صندوق قرض الحسنه حدود 1028 صندوق غيرفعال يا درحال تصفيه هستند و حدود 71 درصد از صندوق ها تحت نظارت بانک مرکزی قرار دارند. به این ترتیب صندوق های قرض الحسنه تحت نظارت شرکت اقتصاد اسلامی، صندوق های قرض الحسنه با مجوز بانک مرکزی و فاقد مجوز آن بانک به ترتيب تعداد 915 ،963 و 1534 صندوق هستند که از صندوق های فاقد مجوز نيز تعداد 1028 صندوق غيرفعال هستند.

براساس اعلام بانک مرکزی، درخصوص ساماندهی صندوق های قرض الحسنه علاوه بر بازرسی های حضوری از عمليات صندوق های مزبور و صدور اخطاريه های مورد نیاز جهت تصحيح عملكرد و جلوگيری از فعاليت صندوق های فاقد مجوز مكاتباتی با نيروی انتظامی، مراجع قضايی، شرکت بازرسی کل کشور، نهاد رياست جمهوری، ديوان محاسبات، مجلس شورای اسلامی و … صورت گرفته هست. نكته قابل توجه در زمينه صندوق های قرض الحسنه، شرکت اقتصاد اسلامی است که يا بايد به يک بانک قرض الحسنه تبديل و يا در يک بانک قرض الحسنه ادغام شود و بانک مرکزی بايد در اين زمينه با دقت و حساسيت خاصی گام بردارد. در حال حاتضر دو صندوق قرض الحسنه رسالت و قوامین در جهت ساماندهی به یانک تبدیل شده است اند .

ضریب نظارت

بررسی عملکرد بانک مرکزی نشان می دهد در شرایط کنونی 96.8 درصد از بانکها، 55.6 درصد از مؤسسات اعتباری، 10.3 درصد از تعاونی های اعتباری، 27.3 درصد از صندوق های قرض الحسنه، 84 درصد از صرافی ها و 9.4 درصد از ليزينگ ها از بانک مرکزی مجوز دريافت نموده اند.

همچنين 3.2 درصد از بانکها، 44.4 درصد از مؤسسات اعتباری، 13.8 درصد از تعاونی های اعتبار، 43.5 درصد از صندوق های قرض الحسنه، 16 درصد از صرافی ها و 4.9 درصد از ليزين گها در شرف ساماندهی و دريافت مجوز از بانک مرکزی قرار دارند. مرکز پژوهشهای مجلس اعلام کرده است وضعيت کشور ايران قابل قياس و تطبيق با وضعيت کشورهای ديگر نيست؛ زيرا وجود مؤسسات فاقد مجوز در کشورهای ديگر فاقد موضوعيت است و همه مؤسسات پولی و اعتباری، بدون استثنا ذيل نظارت و مجوز بانک های مرکزی فعاليت می کنند.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: صندوق | مرکزی | اعتبار | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz